EMEL CANDIRLI BİYOGRAFİSİ

 

1960 Antalya doumlu olan Emel Candırlı ilk, orta ve lise öğrenimini Almanya ve Antalya’da gördü. Küçüklüğünden beri mistik olaylara ilgisi olan Emel Candırlı, büyükleri tarafından diğer çocuklarından farklı olduğu keşfedildi. Diğer çocuklarla irtibat kurmayı sevmeyen Emel Candır devamlı yalnız kalmayı tercih eden mizacı ile büyüklerininde dikkatini çekti.

Arkadaşları ile oyunlara katılmak istemiyor, onların saklambaç gibi oyunları niçin oynadıklarına anlam veremiyordu. Çünkü herkesin onun gibi maddenin arkasını görebildiklerini sanıyordu. 9 yaşlarına doğru kendisinin farklı bir boyutta yaşadığını anlayan Candır, duru görü, duru işiti, altına his gibi konulara meyli daha da arttı.

Okul hayatında çalışkan olmasına rağmen, tahsiline son verip Tasavvuf hayatına kendini adayan Candır, 20 sene kadar çok sıkıntılı, ızdıraplı günler geçirdikten sonra 5 nisan 2010’da resmen şifacı olarak iş hayatına başladı.

CANDIR’IN İŞ HAYATINA BAŞLAMASINA SEBEP OLAN BİRKAÇ OLAY:

1- 18 yaşında evlenen Candır’ın kayınvalidesinin kollarında çaresi bulunmayan yaralar vardı. Birgün düğüne giderken kayınvalidesinin koluna girdi. Ertesi günü vuku bulan olayla şaşkına dönecektdi. Kayınvalidesinin kolundaki yaraların üzerinde el izi şeklinde bariz bir iyileşme görüldü. Fakat Emel Candır’ın kendisi bu olaya fazla ehemmiyet vermedi.

2- Candır’ın eşinin ülseri vardı. Almanya’da (Tagamet) isimli ilaç kullanıyordu. Fakat ağrıları ve kusmaları dinmiyordu. Emel Candır ne zaman elini, eşinin midesine değdirse en az 15 gün ağrılarından kurtuluyordu. Fakat Emel hanım yine bu olaylara ehemmiyet vermedi.

TA Kİ GÖRDÜĞÜ BİR RÜYAYA KADAR (Sene 1994)

Birgün rüyasında Hz. İsa Aleyhisselam dedi ki: Sanaa “ol” emrinin hakikatının sırrı ile ölüleri nasıl dirilttiğimi, hastaları nasıl iyileştirdiğimi göstereceğim ve öğreteceğim. Hz. İsa Candırlıyı bir mezarın başına götürerek gösterir ve öğretir. Sonra der ki; Sana fazla enerji yüklenildi. Bu enerjiyi hastalara aktararak şifaya başlayacaksın. Aksi takdirde sen hasta olursun.

Emel hanım rüyayı önemsedi fakat şifa işine başlamadı. Bir sene içinde çok şiddetli hastalandı. İstifra ediyordu, konuşamıyordu, seslere tahammül edemiyordu. 20 kilo verdi. Artık yürüyemiyordu. Doktorlara gitti, psikologa gitti, tahlillerde birşey çıkmıyor, doktorlar ve heyet raporu ile bundan sonra yürüyemez denildi. Depresyon ilacı verildi. Cinnet geçirme eşiğine gelen Candır, manevi işaretle aldığı ilhama göre kendisini kimsenin görmeyeceği bir yere (Antalya, Kemer yolu Göynük’te) terkedilmiş bir ahıra kapandı. Eşi günde bir defa uğrayıp yemek getiriyordu. Ahırın yerden yarım metre yüksekte küçük bir penceresi vardı. Heme bedeni hemde ruhi azap çeken Candırlı pencereden gelen, geçen köylüleri seyredip avunmaya çalışıyordu. Birgün üç köylü hanım pencerenin dibinde konuşmaya başladılar. Burada bir hasta varmış, çorba getirelim… Burda deli varmış içeri girmeyelim kaçalım… Kapıyı çalsak mı acaba, bize kapıyı açar mı?… Yoksa bize saldırır mı?… Bayanlardan bir tanesi öyle bir şey dedi ki: Emel hanımı şoke etti.

“Sakın içerideki kişi hakkında ileri geri konuşmayın. Bence o mübarek bir kul ve şifacı. Çünkü ben rüyada gördüm eli ile herkese şifa veriyor.”

EMEL CANDIRLI’NIN KAFASINA DANK ETTİ. Şifa işine başlamadığı için bunlar başına gelmişti. Şifa vermeye tam karar verdi fakat nasıl verecekti. Çünkü konuşmaya takatı yok ve yürüyemiyordu.

O GECE HAYATININ DÖNÜM NOKTASINA VESİLE OLAN BİR RÜYA (İBRAHİM TATLISES)

O gece Emel Candırlının rüyasında İBRAHİM TATLISES yanına gelir. Sene 1999 Kalk artık. İyileşme vakti geldi. Ben sana yardım edeceğim. Yarın eşine söyle benim kasetimi alsın (Akdeniz akşamları temmuzda bir başka oluyor) bunu dinle dedi.

Sonra elimden tutup Candırlı’yı kapıdan dışarı çıkardı. Dışarısı kar ve buz tutmuştu. Candırlının ayağında buz pateni, TATLISES’in ayağında da siyah şık bir ayakka.ı Elini sıkıca tutup Candırlı’ya çömelmesini söyledi. TATLISES, Emel hanımı elinden tutarak kaymasını öğretiyordu. Ve TATLISES dedi ki: “Bak yürümesini öğrendin benden iyi yürüyorsun. Oysa benim bir bacağım ve bir kolum hasta dedi ve rüyadan uyandı.

Emel Candırlı’nın seneler evvel gördüğü rüya TATLISES’in şimdiki hali idi muhakkak (Eli ve bacağı şu an hasta olması rüyayı doğruluyor)

Ertesi gün Candırlı’nın eşi yemek getirdi ve yanında da bir kaset (İBRAHİM TATLISES) idi. Oysa Emel hanım daha anlatmamıştı rüyasını. Emel hanım kaseti koyar Akdeniz akşamlarına gelince bütün vücudundan birşeylerin akıp gittiğini hisseder. Ve ben yürürüm duygusuna kapılır. Korkarak ve ümitle üç metre ilerideki duvarı hedef alarak hızla koşar. Duvara ulaşır ve yere düşer. Yürümesini başarmıştı ama 2 sene yatmadan dolayı kasları zayıftı. Zamanla kaslarını güçlendirdi. Artık Emel hanım eşininde desteği ile kuyumcu dükkanına gidiyordu.

BUNDAN SONRA BAŞINA GELEN MUCİZEVİ ŞİFA ÖRNEĞİ

Emel Candarlı’nın dükkanına sıkca uğrayan bir köpek var. Eşi ona devamlı kemik veriyordu. O zamanlar borç batağına saplanmıştılar.

Eşi bir an sinir ile köpeği azarladı. Köpek aniden yola fırladı. Yoldan hızla geçmekte olan araba ayağının üzerinden geçer ve köpeğin ayağı kopar, çimenlerin üzerine fırlar. Emel hanım kopan ayağı arar bulur. Veteriner arar ama Göynük’te bulamaz ve ayağı çöpe atar. Köpek 6 ay kadar seke seke gezer. Birgün eşi der ki: Şifa gücünü köpekte denesene. Emel hanım burun kıvırır. Köpeğe şifa geçer mi acaba ayrıca kopan ayağa ne yapılabilir ki der.

Eşi de yap bakalım. “Ne kaybedeceksin ki.”

Emel hanım köpek uyurken elini kopan bacağının üzerinde 2 dakika kadar tutar. Ama ümidi ve şifa beklentisi olmaz.

Üç gün köpek kaybolur. Sonra karşıdan gelirken görürler. Seke sekte gelmiyor kopan bacağının üstüne zar zor basa basa geliyor.

Köpek yanlarına kadar gelir. BİRDE NE GÖRSÜNLER. Kopan ayak yeniden yerine gelmiş süğmüş. Ama yeni doğan civcivler gibi tüysüz ve pembe. İki ay içinde pembelik gitti öteki ayağı gibi kahverengi ve kılları da çıktı.